Loading


GOŁDAP. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” poświęcony jest żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto zostało ustanowione dzięki inicjatywie ustawodawczej podjętej jeszcze przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Corocznie obchodzone przez mieszkańców i władze powiatu gołdapskiego uroczystości świadczą o dużym patriotyzmie i poczuciu tożsamości narodowej.

Tegoroczne powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczęły się 28 lutego. W sali widowiskowej Domu Kultury w Gołdapi licznie zgromadzona publiczność z zaciekawieniem wysłuchała wykładu Bogusława Łabędzkiego z IPN w Białymstoku. Niezwykłe emocje wzbudził program patriotyczno-artystyczny w wykonaniu uczniów z Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Zawodowych w Gołdapi. Rozbrzmiewające na sali pieśni patriotyczne przeniosły wszystkich w czasy, w których żołnierze antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia walczyli w obronie niezawisłej Polski.

1 marca o godzinie 12.00 w kościele p.w. NMP Matki Kościoła ks. dziekan Andrzej Jaśko odprawił mszę św. w intencji poległych żołnierzy podziemia niepodległościowego. Dalsze uroczystości przy asyście honorowej Wojska Polskiego odbyły się pod pomnikiem Niepodległości. Zgromadzonych przywitał starosta gołdapski Andrzej Ciołek oraz wicestarosta Grażyna Senda. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, podniesieniu flagi państwowej na maszt, apelu pamięci oraz salwie honorowej nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Organizatorami tegorocznych powiatowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” było Starostwo Powiatowe w Gołdapi, Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Gołdapi, Zespół Szkół Zawodowych w Gołdapi oraz 15 Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy.

Ewelina Kuczyńska
Starostwo Powiatowe w Gołdapi