Loading


GOŁDAP. Jest zima, musi być zimno - chciałoby się powiedzieć. Pacjenci, którzy ostatnio przychodzili do gabinetu kardiologa w gołdapskim szpitalu, zapewne mają jednak inne zdanie.

Dwa dni temu radny Wacław Grenda otrzymał wieczorem informację o bardzo niskiej temperaturze w budynku szpitalnym. Udał się do placówki i zweryfikował to. Ludzie oczekujący wieczorem na pierwszym piętrze na wizytę u kardiologa marzli. Powód - temperatura na korytarzu wynosząca zaledwie około 10 stopni Celsjusza. W łazience było jeszcze zimniej, niespełna 5 stopni.
- Przedzwoniłem do starosty, powiedziałem jaka sytuacja - mówi Wacław Grenda. - Po chwili Andrzej Ciołek był już na miejscu. Przyjechał i stwierdził to samo. W gabinecie lekarza było nieco cieplej.

Jednocześnie grzejniki były bardzo gorące. Z powodu przede wszystkim nieszczelnych okien ciepło bez problemu uciekało na zewnątrz. Wczoraj wcale nie było lepiej. Czy jednak można coś zrobić, by podnieść temperaturę w budynku, gdy na zewnątrz jest siarczysty mróz, a otwory okienne są wyjątkowo nieszczelne? Prezes spółki GoldMedica Wiesław Jurgielewicz podjął doraźne kroki w tym kierunku. Jak poinformował wczoraj redakcję, połączenia okien i ścian zostały oklejone taśmą, by przez szpary nie wiał wiatr. Dodatkowo do gabinetu lekarskiego zostały zakupione trzy elektryczne urządzenia grzewcze.

Działania te jednak chyba na niewiele się zdały. Jest nadal bardzo zimno. Dziś temat niskiej temperatury w gołdapskim szpitalu pojawił się na antenie TVN24, a być może będzie również materiał w wieczornym wydaniu Faktów w TVN.

Bardzo możliwe, że ten występujący od wielu lat problem występuje tej zimy po raz ostatni. Powiat planuje bowiem termomodernizację szpitala. Oferty na wykonanie tego zadania zostały już otwarte. Okazało się jednak, że zaplanowane przez powiat środki na ten cel były o ponad 130 tysięcy niższe niż najtańsza oferta. Dziś rada powiatu zdecydowała, że dołoży brakującą kwotę, by przetarg mógł być rozstrzygnięty i by mogła zostać podpisana umowa. Prezes Jurgielewicz zapewnia, że będzie prosił wykonawcę, by w pierwszej kolejności wymienił stolarkę okienną.