Loading


BANIE MAZ. Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich włączyła się do akcji Dzień Bezpiecznego Internetu, obchodzonej w 2018 r. pod hasłem "Tworzymy kulturę szacunku w sieci". 20 lutego zorganizowaliśmy spotkanie uczniów klas: 4a, 4b, 5a i 5b ze Szkoły Podstawowej w Baniach Mazurskich z asp. sztab. Martą Andruczyk. Uczniowie na zajęciach dowiedzieli się, że jako użytkownicy internetu muszą zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i odpowiedzialność za swoje działania w sieci. Pani Marta kilkakrotnie powtarzała, że nie wolno podawać za wielu danych na swój temat oraz że nie można ufać osobom znanym wyłącznie z internetu.

Uczestnicy zajęć wzięli też aktywny udział w krótkiej inscenizacji przedstawiającej zachowanie się ciała ludzkiego w samochodzie, które nie było przypięte pasami bezpieczeństwa podczas wypadku.

Na zakończenie spotkania zostały wyświetlone bajki edukacyjne pt. "Owce w sieci".

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową– realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Główną ideą narodowych obchodów DBI jest inicjowanie lokalnych działań, w ramach których dzieci, młodzież i nauczyciele aktywnie angażują się w prace nad projektami poświęconymi bezpieczeństwu w sieci. Z okazji DBI organizowane są w całej Polsce zajęcia edukacyjne, happeningi, kampanie informacyjne, konkursy i inne akcje, które trwają przez cały miesiąc luty.